Wizyta studentów z Heidelbergu

W piątek 11 maja, z inicjatywy abp Józefa Kupnego, w siedzibie Fundacji Obserwatorium Społeczne gościli studenci z Heidelbergu. Byli to członkowie korporacji akademickiej W.K.St.V. Unitas Ruperto Carola zu Heidelberg. Rozmawiano o sytuacji politycznej w Polsce, zmianach zachodzących w Europie oraz perspektywach na przyszłość naszego kontynentu.

Korporacja akademicka jest zrzeszeniem studentów i absolwentów uczelni, posiadających pewne cele, ideały i chęć samodoskonalenia. Zewnętrznymi oznakami przynależności są zazwyczaj czapka (tzw. dekiel), szarfa (tzw. banda) oraz monogram (tzw. cyrkiel). Dekle i bandy noszą zazwyczaj trzy barwy (niem. Couleur). Barwy, posiadające określoną symbolikę, identyfikują daną korporację.

1 Komentarz

  1. Trzebe dodawać, że korporacje zrzeszenia Unitas ani dekla nie noszą, ani bandy nie założą. Cyrklem, owszem, się posługują; cyrkiel widnieje na zdjęciu. Skrót W.K.St.V. oznacza „Wisssenschaftlicher katholischer Studentenverein”, tj. „Naukowy katolicki klub studencki”. Tu widać, że Unitas w przeciwieństwie do większości korporacji nie stawia ojczyzny na pierwszym miejscu, albowiem ojczyznę mamy jedną.
    Kardynał Reinhard Marx, członek Unitasa w Paderbornie, ze 30 lat wstecz był opiekunem duchowym zrzeszenia na całe Niemcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.